Автоматизія майбутнього. Блог про ISpro
ГК Інтелектуальний Сервіс
Автоматизація майбутнього. Блог про ISpro


Прийняття на роботу працівника на неповний робочий час та на півставки

07-02-2019 | 2882
Прийняття на роботу працівника на неповний робочий час та на півставки

Дуже часто в кадровій практиці зустрічається таке поняття, як «прийняти на півставки», але у Кодексі законів про працю України немає поняття «півставки», а є визначення режиму повного робочого часу або неповного робочого часу. У статті розповімо, як правильно прийняти двох осіб на одну штатну одиницю.

 

Розберемо з початку, що таке «штатна одиниця». 
Штатна одиниця — це посадова одиниця, встановлена штатним розписом підприємства, яка відповідає одному робочому місцю. Чим же відрізняється штатна одиниця від посади і чи є відмінність?

Посада — це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця, на яку покладено коло службових повноважень. 

Отже, відмінність є: штатна одиниця — це кількісна складова кадрового розкладу, а посада — це коло трудових обов’язків.
Кількість штатних одиниць визначається за кожною посадою (професією) в межах відповідного структурного підрозділу і в цілому по підприємству залежно від потреби, планового обсягу робіт (послуг), затверджених норм праці. У штатному розписі обов’язково зазначається як посада, так кількість штатних одиниць. 

Термін «ставка» походить від законодавчо визначеного терміна «тарифна ставка» і розуміється, як встановлений штатним розписом розмір винагороди основної заробітної плати за виконання встановленої норми робочого часу чи обсягу обов’язків. І в разі зміни (як зменшення, так і збільшення) тривалості робочого часу чи обсягу виконуваних обов’язків на певний відсоток пропорційно змінюється і оплата праці, тобто змінюється ставка. Як вже було зазначено, у штатному розписі підприємства визначено чисельність працівників за кількістю штатних одиниць за кожною передбаченою штатним розписом посадою (професією). Проте кількість штатних одиниць за відповідними посадами у штатному розписі не завжди обчислюється цілим числом, наприклад у штатному розписі може бути зазначено одна штатна одиниця або 0,5 штатної одиниці. Коли у штатному розписі зазначена одна штатна одиниця, наприклад, «кур’єр», то на цю посаду можна прийняти одну особу на повний робочий час (день або тиждень), простіше кажучи — повну ставку або якщо у штатному розписі зазначено 0,5 штатної одиниці, то тоді особу можуть прийняти на неповний робочий час (день або тиждень), тобто на половину робочого часу — півставки.

Таким чином, оформляючи на роботу працівника, у наказі зазначають: «прийняти кур’єром на 0, 5 ставки» або «прийняти кур’єром на 0,5 штатної одиниці». Але згідно трудового законодавства, таке формулювання наказу невірне. Потрібно прийняти працівника на умовах неповного робочого часу. І тоді одна особа може працювати неповний робочий час, наприклад, 20 годин на тиждень кур’єром так само, як інша особа на цій же посаді на таких же умовах. І тоді у нас виходить, що у штатному розписі є одна штатна одиниця «кур'єр», але на цій посаді працювати буде дві людини з встановлення їм неповного робочого часу, тобто по півставки кожна. У наказі про прийняття на роботу обов’язково потрібно зазначати, що працівник прийнятий на умовах неповного робочого часу з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, вказувати суму посадового окладу на місяць та оплатою праці пропорційно до відпрацьованого часу.

Для коректності відображення прийняття декількох працівників на посаду на неповний робочий тиждень в системі ISpro перш за все необхідно перевірити наявність вакантних місць в діючому штатному розписі. Для цього нам необхідно перейти в модуль Облік персоналу - Облік кадрів - Планування - Штатний розпис, перейти в діючий штатний розпис на вкладку Вакансії та переглянути наявність вакантних  місць. 

За необхідності можна внести зміни до штатного розпису і створити нові вакантні місця на підприємстві або ж взагалі створити нову посаду, якщо у вас дійсно відбулася зміна штатного розпису, яка підкріплена наказом по підприємству (всі нюанси при створенні штатного розпису уже було розглянуто в попередніх статтях).

Після перевірки наявних вакансій нам необхідно створити графік роботи, який буде відповідати неповному робочому часу. Для цього необхідно перейти в модуль Облік праці та заробітної плати - Параметри - Довідник графіків та режимів роботи.
Якщо в нас немає попередньо створеного графіка роботи, то ми його створюємо. Для цього виконуємо команду Реєстр - Створити. У вікні, що відкрилося задаємо код та назву нашого графіка. Переходимо на закладку Період графіка. Тут нам необхідно змінити тривалість змін - в кожному з робочих днів проставити по 4 години. 

Після збереження графіка роботи переходимо до прийому працівника. Переходимо в модуль Облік працівників — Облік праці та заробітної плати — Картотека — Особові рахунки працівників. І по команді Реєстр - Створити створюємо карточку нового працівника. У вікні, що відкрилося заповнюємо основні реквізити:
•    прізвище, ім'я та по-батькові;
•    розряд, тарифна сітка (якщо вони використовуються);
•    посада;
•    професія;
•    підрозділ;
•    обліковий склад;
•    графік роботи (створений нами на попередньому етапі);
•    систему оплати;
•    оклад;
•    кількість ставок;
•    дату прийому та підставу.

В нашому прикладі нам необхідно прийняти двох працівників на одну посаду, але на неповний робочий час. Тому нам необхідно повторити вище описані дії для прийняття ще одного працівника на цю ж саму посаду.

Після виконання вище описаних дій ми разом з вами прийняли двох працівників на одну й ту саму посаду, але на неповний робочий час. Для перевірки зменшення кількості вакансій у штатному розписі можна перейти в модуль Штатний розпис та перевірити зменшення кількості вакантних місць по обраній посаді.

Сподіваємося, що дана стаття буде корисною для Вас. Якщо залишилися запитання по роботі в системі будемо раді Вам допомогти на нашій лінії консультації куди ви зможете звернутися за телефонами: (095) 036-40-04, (098) 036-40-04, (073) 036-40-04
або залишити заявку на нашому сайті.


Поділитися статтею з друзями!


Отримуйте сповіщення про нові статті

Популярні статті