Індексація заробітної плати Автоматизовуємо розрахунок

Індексація заробітної плати Автоматизовуємо розрахунок

31 березня 2021 року КМУ Постановою №278 вніс зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17 липня 2003 р. №1078. 

Розглянемо зміни, що були внесені та в цілому механізм нарахування індексації за допомогою програмного комплексу ISpro.

Індексація доходу – це механізм його підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати підвищення цін на споживчі товари та послуги. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%. Індекс споживчих цін обчислюється Державною службою статистики України не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним та публікується в офіційних періодичних виданнях.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
 

Вносимо прожитковий мінімум

Прожитковий мінімум — вартісна величина, достатня для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я, набору продуктів харчування. При розрахунку суми індексації необхідно обрати прожитковий мінімум для працездатної особи та індексувати не весь дохід, а лише той, що знаходиться в його межах (Мал.1).


Мал. 1

Для внесення прожиткових мінімумів в програмному комплексі ISpro необхідно в Підсистемі «Облік праці та заробітної плати» перейти в «Налаштування» - «Таблиці» - «Прожитковий мінімум». Далі, «Реєстр» - «Створити» – зазначаємо період, з якого відбулися зміни та вносимо сумові показники (Мал. 2).


Мал. 2

Вносимо індекс споживчих цін

Наступним фактором, що відіграє не менш важливу роль є індекс споживчих цін (ІСЦ). Це показник, що характеризує зміни загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання.

Він обчислюється наростаючим підсумком на основі щомісячних ІСЦ за даними Державної служби статистики України. Для того, щоб механізм нарахування індексації «увімкнувся», потрібно щоб його приріст складав більше ніж 3% (Мал. 3).


Мал. 3

Для внесення індексів в програмному комплексі ISpro необхідно в Підсистемі «Облік праці та заробітної плати» перейти в «Налаштування» - «Таблиці» - «Індекс споживчих цін». Далі, «Реєстр» - «Створити» – зазначаємо місяць та індекс (Мал. 4).


Мал. 4

Визначаємо базовий місяць

Третім чинником, що впливає на розрахунок індексації є базовий місяць.

Базовий місяць – це місяць, з початку якого розпочинається розрахунок коефіцієнта індексації. Ним можна вважати місяць підвищення посадових окладів, відповідно до Єдиної тарифної сітки або до штатного розпису на підприємстві. ІСЦ за такий місяць буде дорівнювати одиниці. В наступних місяцях отримуємо кумулятивний ІСЦ, шляхом множення індексів.

У січні 2021 року відбулося підвищення розміру прожиткового мінімуму та підвищення розміру мінімальної заробітної плати. Єдина тарифна сітка у бюджетній сфері, затверджена з 01.01.2021 року,  змінила розміри посадових окладів.

Як наслідок, січень 2021 року є базовим місяцем для визначення відсотку індексації. Це означає, що у червні 2021 року приріст індексації буде складати 3,4%, що зобов'язує провести нарахування індексації доходу.

Сума індексації визначається шляхом множення прожиткового мінімуму та приросту ІСЦ, тобто 2270 * 3,4 = 77,18 (Мал. 5). 


Мал. 5

Працівник має право на отримання повної суми індексації, якщо він відпрацював повністю робочий місяць. Проте, якщо у працівника в цей період відпрацьований робочий час неповністю, у зв’язку з відпусткою чи лікарняним, то нарахування проводиться пропорційно відпрацьованого часу.

Також, слід звернути увагу, що дане правило поширюється на всі випадки встановлення неповного робочого часу, в тому числі і випадки, коли підвищення посадового окладу відбулося не з першого числа місяця. 
 

Як це виглядатиме на практиці?

Змоделюємо ситуації з нарахування індексації та проілюструємо їх за допомогою програмного комплексу ISpro.

1. Працівник на підприємстві займає 0,5 штатної одиниці. Враховуючи неповну зайнятість, його посадовий оклад становить 4000 грн (8000 * 0,5 = 4000). Усі інші доплати, надбавки та премії відсутні. Остання зміна посадового окладу відбулася 01.01.2021 року. Яким чином розрахувати суму індексації у червні 2021 року?

Індексація буде обчислюватися виходячи з розміру заробітної плати при повній тривалості робочого часу, але враховуючи межі прожиткового мінімуму. Враховуючи неповну зайнятість  розраховуємо суму індексації пропорційно відпрацьованого часу (Мал. 6).


Мал. 6

2. Працівнику встановлено посадовий оклад 7000 грн. Поряд з цим, він отримує постійну доплату за роботу у вечірній час 10% від посадового окладу. Який розмір індексації слід нарахувати, якщо у період з 17.06.2021 по 21.06.2021 співробітник перебував на лікарняному?

Сума поточної індексації у червні – 77,18 грн. Але співробітник відпрацював місяць не повністю, тому індексацію роботодавець зобов’язаний нарахувати пропорційно відпрацьованому часу (Мал. 7).


Мал. 7

Якщо у Вас залишилися питання по нарахуванню індексації доходу за допомогою програмного комплексу ISpro, сертифіковані спеціалісти на лінії консультація завжди до Ваших послуг.

+38 (095) 0364004;

+38 (098) 0364004;

+38 (073) 0364004.

 

Автор: Марюхніч Маргарита, кваліфікований спеціаліст по системі ISpro групи компаній Інтелектуальний сервіс 

#M.E.Doc #M.E.Docкупити #Медоконовлення #программамедок #медоконлайн #medok #медок #купитьпрограммумедок #сотаонлайнмедок #сотамедок #кеп #придбатикеп #електроннийпідпис #ецп


Отримуйте всі актуальні новини на нашому каналі в Telegram, а також звертайтесь з будь-якими питаннями до нашого Intelserv консультанта через Telegram або Messenger!

Читайте також:

 • 24 днів тому...
  Облік харчування в ISpro
  Як відомо, організувати облік продуктів харчування в бюджетних установах — дійсно непросто. Під пильним наглядом бухгалтера закладу повинні бути всі господарські операції, пов’язані з придбанням, надходженням і вибуттям таких продуктів.
 • Рік тому...
  Наш досвід цифровізації бухгалтерського обліку для сфери медицини у Вінницькому ЦПМСД
  ВСЕ ПРОСТО З ISPRO. Досвід впровадження ISPRO у Вінницькому Центрі ПМСД
 • 3 років тому...
  Заповнюємо таблицю №5 у новому звіті ЄСВ. Всі лайфхаки ISpro.
  Формування звіту ЄСВ – додаток 4 викликає велике хвилювання в середовищі бухгалтерів в зв`язку з необхідність вказувати в таблиці 5 додатку 4 чималу кількість кадрових даних. У випадках прийому, звільнення та переводу з посади на посаду потрібно вказати окрім дати події ще й підставу – наказ та дату наказу, а також назву посади, професійну назву роботи, код за класифікатором та код ЗКППТР.
 • Рік тому...
  Звернення до бухгалтера сфери медицини
  З усіх змі, радіо, телебачення, інтернет-видань постійно чутно: «сфера медицини України переживає черговий етап реформування», «медична галузь України потерпає великого навантаження»…
 • 11 місяців тому...
  Інвентаризація на підприємстві - автоматизуємо процеси разом з «ISpro»!
  Інвентаризація на підприємстві!  Що робити? З чого почати? Як зробити так, щоб усе зійшлося від гвинтика до шафи, від калькулятора до стаціонарного комп’ютера?
 • Рік тому...
  Прийом працівника на роботу: алгоритм дій в «ISpro»
  Система «ISpro» є повноцінним програмним комплексом, що призначений для забезпечення управління підприємством
 • Рік тому...
  Я обираю ISpro! А чому?
  Часто керівників бізнесу, державних установ хвилює “гамлетівське питання” - “бути чи не бути?” Звичайно, бухгалтерській програмі на підприємстві - БУТИ, а от якій саме - це вже інше питання.
 • 3 років тому...
  Інформація про ФОП в квартальному звіті 1-ДФ: з ISpro це елементарно
  При нарахуванні (виплаті) доходів ФОП, незалежно від системи оподаткування, та самозайнятим особам, податкові агенти зобов’язані відобразити такі доходи у формі 1ДФ під ознакою доходу «157» за той звітний квартал, у якому вони були нараховані, навіть якщо виплат у цьому кварталі не було (пп. »б» п.176.2 ПКУ).
 • 3 років тому...
  Розрахунок нічних в ISpro - зміни відповідно до ст. 54 Кодексу законів про працю України
  Під час проведення планових та позапланових перевірок Державні інспектори з праці відзначають суб'єктам господарювання про необхідність дотримання вимог нормативно-правових актів, де передбачена нарахування підвищеної розміру оплати праці за роботу в нічний час.
 • Рік тому...
  Дотримуємось гарантій в оплаті праці разом з ISpro
  На сьогоднішній день держава захищає працівників підприємств усіх форм власності цілою низкою законів, що зобов’язують роботодавця нести відповідальність за дотримання державних гарантій в оплаті праці