4 вер. 2020 р.
Посадова інструкція бухгалтера і відповідальність за її відсутність

Різне
5 хв.
3955
Ключові слова: посадова інструкція, порушення вимог трудового законодавства, Національний класифікатор професій, кадрові питання, штатний розпис
Посадова інструкція – це документ на підприємстві, який врегульовує функціональні обов’язки та права працівників, вимоги щодо їх освіти та кваліфікації на посадах, які існують у штатному розписі. Інструкція спрямована саме на посаду, а не під певного конкретного працівника, тобто існує безособово. Посадовими інструкціями можна навести лад у питанні, хто й за що відповідає у бухгалтерії. Це дозволяє керівництву: чинити моральний тиск на працівників, які не поспішають виконувати свої трудові обов’язки; застосовувати заходи дисциплінарного покарання (догана, звільнення) за невиконання посадових обов’язків; аргументувати невідповідність працівника зайнятій посаді; з’ясувати перевищення повноважень. Крім цього посадова інструкція дозволяє працівнику чітко розуміти правила гри та коло своїх посадових обов’язків; аргументувати невідповідність поставленого завдання обов’язкам за посадою. В останньому випадку можливі й конфліктні ситуації, але посадова інструкція стає аргументом, коли керівництво віддає розпорядження, які не відповідають посадовим інструкціям працівника.
Читати також:
15 вересня – останній день для подання заяви про перехід на ЄП з IV квартала
Вебінар: Оксамитовий сезон змін законодавства
Платникам ПДВ: зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН
Отримуйте всі актуальні новини на нашому каналі в Telegram, а також звертайтесь з будь-якими питаннями до нашого Intelserv консультанта через Telegram або Messenger!
Очевидно, що бухгалтер не повинен фізично розвантажувати товар чи переносити вантаж. На жаль, таке буває. Аргумент “це не відповідає моїй посадовій інструкції”, хоча й конфліктний, але вагомий.
Посадова інструкція – це одночасно інструмент дисциплінарного впливу на працівника та його захисту. Однак, є безліч підприємств (особливо малих), де посадові інструкції відсутні чи роздруковані типові, суто формальні і по цим правилам ніхто “не живе”. Цілком логічно постає питання, а чи треба взагалі посадова інструкція бухгалтера? Законодавством не заборонено відхилятися від типових інструкцій та частково перерозподіляти обов’язки працівників між іншими особами. І тоді кожний відповідає за своє, що є перевагою наявності реальних посадових інструкцій, які відповідають дійсному стану справ у бухгалтерії підприємства.
Відсутність посадової інструкції – це порушення трудового законодавства. Кожний працівник має бути ознайомлений зі своїми трудовими обов’язками під розписку й саме посадова інструкція дозволяє це зробити швидко та належним чином задокументувати (“З посадовою інструкцією ознайомлений, дата, підпис” – надпис здійснюється на наказі про прийняття на роботу). Виходить, що якщо немає посадової – не було й ознайомлення з посадовими обов’язками чи було, але неповне.
Що означає відсутність посадової інструкції – порушення трудового законодавства? Це штраф за ст. 265 КЗпП – “порушення інших вимог трудового законодавства” – 1 мінімальна зарплата (з 1 вересня 2020 року – 5000 грн). При цьому його можна накласти за кожну відсутню посадову інструкцію за посадами штатного розпису.
Посадові інструкції бухгалтерів мають бути не тільки на підприємствах, але й у фізичних осіб-підприємців, якщо вони мають найманих працівників та оформляють трудові відносини з бухгалтером. ФОП повинні мати правила внутрішнього трудового розпорядку, штатний розпис та видавати накази з кадрових питань. Незалежно від того, чи це підприємство, чи ФОП, роботодавець має роз’яснити працівникові його права і обов’язки (ч. 1 ст. 29 КЗпП). Саме ця норма трактує обов’язковість наявності посадових інструкцій щодо найманих підприємцем працівників.
Посадова інструкція бухгалтера складається на основі Національного класифікатора професій (наказ Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327), де можна знайти перелік правильних назв посад (професій); Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників ДК 003:2010 (наказ Мінпраці від 29.12.2004 р. № 336), де можна знайти зразок типових посадових інструкцій по кожній професії.
Для складання посадових інструкцій бухгалтерів можна звернутися до ч. 7 ст. 8 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 р. № 996, де визначаються обов’язки головного бухгалтера. Крім вищеназваних нормативних документів можуть знадобитися правила внутрішнього трудового розпорядку, статут чи інші внутрішні документи підприємства, якщо в них визначаються певні обов’язки, які має виконувати бухгалтер чи інший працівник.
Розробляти посадові інструкції має керівник підприємства з залученням керівника кадрової служби, а також керівників відповідних підрозділів, наприклад, головного бухгалтера.
Джерело: Бухгалтер 911
Редактор: Михайло Яремчук, контент-спеціаліст ГК Інтелектуальний сервіс
#M.E.Doc #M.E.Docкупити #Медоконовлення #программамедок #медоконлайн #medok #медок#купитьпрограммумедок #сотаонлайнмедок #сотамедок #кеп #придбатикеп #електроннийпідпис #ецп
Долучайтесь до нас в Instagram, facebook та Telegram на Вас чекають:
Читайте також:
- 2 місяці тому...
Весняна пропозиція від Flydoc: знижка 50% для нових користувачів
Весна – це час нових можливостей, і Flydoc підготував спеціальну акцію для тих, хто ще не користувався сервісом. Нові користувачі можуть придбати річну ліцензію зі знижкою 50%. Умови акції - 4 місяці тому...
Увага! Планові технічні роботи 21 грудня 2024 року
Шановні користувачі! У зв’язку з проведенням планових робіт із технічного обслуговування обладнання КНЕДП ТОВ "ЦСК “Україна”, які заплановані на 21 грудня 2024 року у період з 12:00 до 18:00, доступ до сервісів надавача довірчих послуг може бути обмежений. - 8 місяців тому...
“Першокласна знижка”: мінус 50% для нових клієнтів Flydoc
Із 2 до 27 вересня у Flydoc триватиме спеціальна акція — “Першокласна знижка”. Усі нові клієнти сервісу Flydoc можуть придбати ліцензію для роботи в програмі зі знижкою - Рік тому...
Зміна вартості на рішення від M.E.Doc
На жаль, у зв'язку з триваючою війною в нашій країні, ми стикаємося з рядом економічних викликів. - Рік тому...
Увага! Зловмисники розсилають шкідливі повідомлення
Шановні клієнти, будьте обачні! - Рік тому...
Помічник online. Чат-бот.
На сьогодні в нашій компанії поки переважає спілкування в телефоні, але світові тенденції рухаються в бік офлайн спілкування в чатах, месенджері. - 2 років тому...
Дайджест оновлень функціоналу M.E.Doc за серпень 2023 р.
В оновленнях серпня з’явилися нові бланки та реалізовано доробки функціоналу у програмі M.E.Doc - 2 років тому...
Клієнт - наше все!
Клієнт - наше все! Адже саме на сервісі для наших Клієнтів побудована вся наша робота. 07.07.2023 Група компаній “Інтелектуальний сервіс” провела захід під назвою “День Клієнта”. - Рік тому...
е-ТТН 2024
Проект е-ТТН передбачає заміну паперових товарно-транспортних накладних електронними. - Рік тому...
Розташування офісів ГК "Інтелектуальний сервіс"
Для отримання консультацій в офлайн режимі, або для отримання електронних підписів, якщо їх оформлення неможливе віддалено, будемо раді вас вітати в наших офісах.