23 лип. 2019 р.
Непроведення індексації зарплати: яка відповідальність?

Перевірки/штрафи
5 хв.
1571
Індексація доходів населення є складовою заробітної плати, тому її невиплата вважається порушенням законодавства про працю.
Індексація грошових доходів населення – це законодавчо встановлений механізм підвищення грошових доходів населення, який дозволяє частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Звертаємо увагу, що відповідно до статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ (далі – Закон № 2017) індексація доходів населення є державною соціальною гарантією.
Заробітна плата підлягає індексації відповідно до частини п’ятої статті 95 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) та статті 33 3акону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР (далі – Закон № 108).
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, оплата праці, у т. ч. працюючим пенсіонерам, індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Індексацію зобов’язані проводити всі роботодавці незалежно від форми власності (стаття 19 Закону № 2017).
Норми та гарантії в оплаті праці, встановлені КЗпП та частиною першою статті 12 Закону № 108, є мінімальними державними гарантіями в оплаті праці. До них належить й індексація заробітної плати. Невиконання роботодавцем обов’язку щодо індексації заробітної плати є недотриманням мінімальних гарантій в оплаті праці.
Юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, згідно зі статтею 265 КЗпП несуть фінансову відповідальність у розмірі: 10 мінімальних заробітних плат (на сьогодні – 41730 грн) за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці за кожного працівника, стосовного якого допущено порушення. Фінансові санкції до роботодавця за ненарахування індексації застосовують органи Держпраці.
За ненарахування, несвоєчасне проведення, проведення з порушенням Порядку індексації зарплати передбачена адміністративна відповідальність за статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП). Органи Держпраці складають протоколи про таке правопорушення (стаття 255 КУпАП). Розглядаються ці справи виключно судом (стаття 221 КУпАП).
Адміністративне стягнення за таке порушення законодавства становить:
від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі – НМДГ) - від 510 до 1700 грн (частина перша статті 41 КУпАП);
від 100 до 300 НМДГ - від 1700 до 5100 грн – за скоєні особою повторно протягом року порушення після притягнення до адміністративної відповідальності або стосовно неповнолітнього працівника, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює, що виховують дитину до 14 років або дитину з інвалідністю (частина друга статті 41 КУпАП).
Відповідні штрафи накладаються на посадових осіб підприємства (як правило, на директора, головного бухгалтера) або на роботодавця-підприємця.
Джерело: ГУ Держпраці у Луганській області
Читайте також:
- 4 років тому...
Кожен третій роботодавець має порушення щодо оформлення працівників
У 2021 році виявляють порушення щодо оформлення трудових відносин у 31% перевірених роботодавців - 8 місяців тому...
Що таке формат SAF-T та як він вплине на електронний аудит
Україна робить ефективні кроки для впровадження міжнародних стандартів. Одним із них є SAF-T - 4 років тому...
Псевдоінспектори вимагають грошову винагороду
У разі виявлення факту шахрайства потрібно обов’язково повідомити про це правоохоронні органи - 5 років тому...
Оновлено вимоги щодо термінів зберігання та відновлення документів у разі їх втрати або пошкодження
Законом України від 16.01.2020 р. № 466-ІХ «Про внесення змін щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни до ПКУ, в частині вимог до підтвердження даних, визначених в податковій звітності, а також документального підтвердження виконання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи - 5 років тому...
Вдвічі збільшено штраф за порушення термінів зберігання документів
Відповідно до закону України №466 вдвічі збільшено штраф за порушення термінів зберігання первинних документів, бухгалтерської та статистичної звітності - 5 років тому...
Попри карантин 1 вересня Держпраці розпочинає масштабну інспекційну кампанію
З 1 вересня 2020 року заплановано проведення масштабної інспекційної кампанії - 6 років тому...
В квітні ДФС оновила план-графік перевірок
План-графік перевірок в квітні оновлено - 5 років тому...
Що зміниться із випадками зупинки податкових перевірок з 2021 року?
З 2021 року строки давності для перевірок зупиняються на період, коли їх проведення неможливе у зв’язку зі законодавчою або судовою забороною, недопуском до перевірки, відсутністю платника за місцезнаходженням, оскарженням ним протягом тривалого часу наказів на перевірку, втрати документів - 4 років тому...
Діють нові розміри штрафів за порушення трудового законодавства
Підвищення мінімальної заробітної плати призвело до збільшення розмірів штрафних санкцій за порушення законодавства про працю - 6 років тому...
Увага, відновлено планові перевірки страхувальників
Планові перевірки страхувальників відновлено