Листки непрацездатності: типові порушення! Як здійснити нарахування в "M.E.Doc"

Листки непрацездатності: типові порушення! Як здійснити нарахування в "M.E.Doc"

Відповідно до ст. 9 Закону від 23.09.99 р. № 1105-ХІV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105) одним з основних завдань Фонду соціального страхування (далі – ФСС) є здійснення перевірки обґрунтованості видавання та продовження лікарняних застрахованим особам, у тому числі на підставі інформації з електронного реєстру листків непрацездатності.

Підставою для призначення матеріального забезпечення є виданий у встановленому порядку лікарняний, що передбачено вимогами ч. 1 ст. 31 Закону № 1105.

Рішення про призначення матеріального забезпечення приймає комісія (уповноважений) із соцстрахування (далі – комісія), що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації (п. 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого постановою правління ФСС від 19.07.18 р. № 13, далі – Положення № 13).

Керуючись Законом № 1105 та Положенням № 13, комісія здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, припинення виплати (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видавання лікарняних та інших документів, згідно з якими надається матеріальне забезпечення.

Перелік підстав, за якими комісія має право відмовити в оплаті лікарняного, наведено в ст. 23 Закону № 1105. Найбільш поширеними з них є:

 • настання тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних із таким сп’янінням;
 • перебування застрахованої особи у відпустці без збереження зарплати, творчій або навчальній відпустці;
 • порушення режиму лікування застрахованими особами.

Також комісія має право звернутися до ЗОЗ із вимогою щодо усунення порушень в оформленні листків непрацездатності працівників, які були виявлені під час їх розгляду. Порядок та умови видавання, продовження лікарняних, здійснення контролю за правильністю їх надання визначаються Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом МОЗ від 13.11.01 р. № 455. Механізм оформлення лікарняних установлено Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженою наказом МОЗ від 03.11.04 р. № 532/274/136-ос/1406.

Найбільш поширеними порушеннями в оформленні лікарняних є такі:

 • зазначається скорочена назва підприємства та не заповнюється його адреса;
 • не підкреслюється слово «первинний» або «продовження»;
 • не підкреслюється причина непрацездатності;
 • не вказується режим (стаціонарний, амбулаторний тощо);
 • у разі виправлення часто відсутній підпис лікаря або печатка ЗОЗ «Для листків непрацездатності»;
 • відсутній підпис завідувача відділення в амбулаторних лікарняних у разі тимчасової непрацездатності понад 10 днів.

Фахівці ФСС постійно проводять роз’яснювальну роботу з головними лікарями та медичним персоналом ЗОЗ стосовно посилення контролю за виконанням вимог нормативно-правових актів щодо порядку та умов видавання, продовження та обліку лікарняних. Постійно наголошується на необхідності підвищення відповідальності медпрацівників і застрахованих осіб за неправомірне видавання та отримання лікарняних.

А щоб здійснити нарахування правильно та своєчасно, скористайтеся ПЗ "M.E.Doc".

Для цього:
 

 1. Увійдіть у розділ Зарплата – Розрахункова відомість та перейдіть до Розрахункового листа працівника.

 2. В Розрахунковому листі працівника на панелі інструментів натисніть кнопку Створити запис або у контекстному меню оберіть команду Додати вид оплати.

Мал.1 

 1. У вікні Додавання нарахування оберіть групу Лікарняні, далі ЛКР Лист непрацездатності.  

Мал.2

 1. Заповніть усі необхідні поля.

Програма автоматично розрахує Лікарняний лист підприємство, Лікарняний лист ФСС та в нижній частині відобразить Борг підприємства: За рахунок ФСС.

Мал.3

 1. Для того, щоб погасити Борг підприємства: За рахунок ФСС необхідно подати звіт Заяву-розрахунок для ФСС з ТВП. Для цього виконайте наступне:

  1. Увійдіть із Головного меню  в модуль Зарплата -Звіти та оберіть Заява-розрахунок для ФСС з ТВП.

  2. Вкажіть період, тип документу та натисніть кнопку Сформувати.

  3. Заява заповнюється автоматично відповідними даними з розрахункової відомості та буде збережена в розділі Реєстрі звітів.

 2. Після отримання коштів від ФСС з ТВП виплачуємо лікарняні за рахунок ФСС.

  1. У Розрахунковому листі працівника на панелі інструментів натисніть кнопку Створити запис

  2. Оберіть у вікні види оплат: Утримання групу Виплати, далі  Виплата в міжрозрахунковий період в полі Документи натискаємо  та обираємо Лікарняний лист ФСС

Якщо, Ви ще не користуєтесь програмою, або у Вас закінчується термін обслуговування, скористайтеся нашою пропозицією:

Придбати M.E.Doc


По матеріалам: ФССУ,  uteka.uamedoc.ua


Долучайтесь до нас в Instagram та facebookна Вас чекають:

 • корисні лайфхакиenlightened
 • актуальні новиниyes
 • та розважальна рубрикаlaugh

!Дізнатися більше новин Ви також зможете на нашому каналі в >>> Telegram.

Читайте також: