23 квіт. 2020 р.
Новий закон про фінмоніторинг: запитання-відповіді
Законодавчі зміни
5 хв.
1419
На своїй сторінці у Facebook Катерина Рожкова розвінчала основні міфи щодо нового закону про фінмоніторинг («Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення»), який набирає чинності 28 квітня 2020 року.
Читати також:
Фінансовий моніторинг в Україні по-новому: чого очікувати?
Для перевипуску карти тепер не потрібно йти в банк - НБУ
Онлайн-послуги, які можна отримати, не виходячи з дому
Міф перший: через цей закон українці не зможуть заплатити віддалено комуналку, а платіжні системи зупиняться.
Відповідь: Новий «фінмонівський» закон ніяк не вплине на більшість операцій з переказу грошей. Вимоги Закону не поширюватимуться на:
- сплату комуналки, оплату податків, штрафів, інших обов’язкових платежів (незалежно від суми);
- сплату кредиту до 30 тис. грн;
- оплату товарів і послуг за допомогою картки чи іншого платіжного пристрою, якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
- всі готівкові перекази в межах України до 5 тис. грн;
- зняття коштів з власного рахунку.
Для тих, хто не прочитав попередній абзац, ще раз окремо напишу: проблем із дистанційною оплатою комуналки чи іншими звичайними переказами не має бути. Роз’яснення вже надіслали і банкам, і не банкам.
Міф другий: НБУ не розробив чітких рекомендацій для процедури віддаленої перевірки клієнтів.
Відповідаю: закон набере чинності 28 квітня. Він дає нам три місяці (до 28 липня 2020 року) на прийняття нормативки. Але ми розуміємо, що новацій багато. Починаючи від побудови внутрішньої AML-системи і закінчуючи – дистанційними технологіями при KYC.
Тому нове положення про фінмон для банків ми затвердимо вже до кінця квітня. Проєкт вже відпрацювали з банками і Держфінмоніторингом. Скоро відправимо у Мінфін і Держфінмоніторинг на затвердження. До кінця квітня все буде.
Для не банків нормативку розробимо до кінця червня. Це буде єдиний документ як для тих, хто вже під наглядом НБУ, так і для тих, хто перейде після «спліту». До кінця липня точно затвердимо, як цього вимагає закон. Всі дистанційні способи KYC, що запропоновані банкам, будуть також доступні і для не банків.
Важливо! Обов’язково, наголошую, буде перехідний період і для банків і для не банків. Учасники ринку отримають додатковий час для налаштування процесів і реалізації вимог нормативки.
Міф третій: можливість віддаленої ідентифікації буде тільки через BankID, до якого підключені 14 банків.
Відповідаю. Варіанти дистанційної KYC будуть різні: BankID, кваліфікований електронний підпис, відеотрансляція, дистанційне зчитування даних через NFC, платіж на окремий рахунок банку з особистого рахунку клієнта. Варіантів вистачає.
Окрім того, новим положенням ми дамо банкам змогу частково віддати KYC на аутсорс. Усе для того, щоб клієнтам не знадобилося йти у відділення для відкриття рахунку. Економимо час банкам і клієнтам.
Міф четвертий: закон вб’є ринок електронних грошей.
Відповім, закон вб’є ринок «сірих» електронних грошей. Так, закон зобов’язує розкрити власників електронних гаманців. Неприпустимо, щоб електронні гроші використовувались для тіньових операцій.
Ми пропонуємо спрощену модель ідентифікації для власників гаманців: потрібно віддалено надіслати копії документів та фотофіксацію клієнта з його особистими документами.
Короткий підсумок: головна ідея нового закону – це, можливо, не завжди зрозуміле словосполучення «ризик-орієнтований підхід». Пояснюю. Раніше банки однаково перевіряли всіх клієнтів: від студентів та пенсіонерів до публічних діячів.
Відтепер буде чіткий перелік низькоризикових клієнтів:
- оплата комуналки;
- зарплатні проєкти, стипендії, пенсії;
- ОСББ;
- підприємства ЖКГ, інтернет-провайдери;
- «білий» бізнес, що платить податки тощо.
Увага до низькоризикових клієнтів буде мінімальна.».
Джерело: Сторінка у facebook Катерини Рожкової
Редактор: Ковальова Альона, контент-спеціаліст ГК Інтелектуальний сервіс
Долучайтесь до нас в Instagram, facebook та Telegram на Вас чекають:
Читайте також:
- 8 місяців тому...
Інструмент для моніторингу та аналізу законодавства з оподаткування та бухгалтерського обліку | LIGA360 для бухгалтера
Пропонуємо рішення для спрощення пошуку, аналізу та систематизації важливої інформації для бухгалтера. - 2 місяці тому...
Важливі зміни у податковому законодавстві України 2024
У липні Кабінет Міністрів України подав законопроєкт із змінами до держбюджету та Податкового кодексу, метою якого було збільшення надходжень до державного бюджету. - Рік тому...
Впровадження проєкту е-ТТН
Міністерство цифрової трансформації та USAID / UK aid проєкту “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS” у партнерстві з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури й за участі ГО “Інститут аналітики та адвокації”, яка на період реалізації проєкту є адміністратором системи е-ТТН поновили впровадження проєкту е-ТТН. - 3 років тому...
Керівників планують штрафувати за ненадання даних про відокремлені підрозділи
У ВРУ запропонували законопроєкт, що встановить адміністративний штраф у розмірі від 5100 до 8500 грн для керівників підприємств за неподання відомостей до ЄДР про відокремлені підрозділи - 5 років тому...
Зміни у Порядку обліку платників ЄСВ
ДФС оприлюднила проект наказу Мінфіну про зміни у порядку обліку платників ЄСВ - 6 років тому...
З 1 квітня оновлено довідники податкових пільг!
- 5 років тому...
ДПС знову підкоригувала план-графік перевірок на 2019 рік
Оновлено ІІІ розділ плану-графіку перевірок на 2019 рік - 4 років тому...
Про заходи для підтримки платників податків
У Раді зареєстровано два нові законопроєкти для підтримки платників податків у 2021 році - 6 років тому...
Оподаткування ПДФО коштів, витрачених працівником на господарські потреби підприємства: роз’яснення Мінфіну
- 5 років тому...
Зміни до Декларації про майновий стан
Декларація про майновий стан - що планується нового