Здійснюєте інтернет-продажі на єдиному податку? Відповідаємо на всі питання з РРО!

Здійснюєте інтернет-продажі на єдиному податку? Відповідаємо на всі питання з РРО!

Ключові слова: підприємницький рахунок, безготівкова форма, інтернет-банкінг, Інтернет еквайринг, доставка товару

Наразі реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) є обов’язковим для більшості підприємств, в тому числі для інтернет-магазинів. 

Продажем в інтернеті мають право займатись всі підприємці, крім 1-ої групи оподаткування. Для даної групи існує обмеження щодо видів діяльності, дозволено продаж на ринках та надання побутових послуг.  

 В даній статті розглянемо найважливіші питання щодо роботи з РРО у сфері інтернет продажів. 

1. Коли РРО потрібен

Згідно з п. 2 ст. 3 Закону України “Про застосування РРО” в інтернет торгівлі потрібно використовувати РРО при розрахунку з клієнтами готівкою чи картками.

При цьому РРО потрібно зареєструвати за адресою інтернет магазина чи на авто, яке використовують для доставки товару. Радимо звернутись до ДПС для отримання консультації щодо того, як саме ви будете отримувати кошти від клієнтів та слідуйте рекомендаціям. 


Читати також:

Документи, які треба зберігати на місці торгівлі власнику РРО

Інтернет-банкінг та РРО: податківці не здаються!

Види оплат в інтернет-торгівлі і чи потрібен для них РРО?

Отримуйте всі актуальні новини на нашому каналі в Telegram, а також звертайтесь з будь-якими питаннями до нашого Intelserv консультанта через Telegram або Messenger!


2. Коли РРО НЕ потрібен

1)Можна не використовувати РРО у випадку, якщо надходження відбуваються в безготівковій формі. Мова йде про перерахунки з розрахункового рахунку клієнта на рахунок продавця.

Тобто, ви формуєте рахунок, а покупець сплачує його без використання карток. Оплату можна внести готівкою через касу банку.  Дана маніпуляція буде вважатись безготівковою оплатою. Такі рахунки мають проходити відповідно рахунку-фактури, договору і тп  (ІПК від 28.03.2019 р. № 1303/ІПК/26-15-14-09-01-15). 

2)Також РРО не використовується при сплаті через банківський термінал самообслуговування.

Підприємці, що надають інформаційно консультаційні послуги, а також суб’єкти, що займаються продажем програмного забезпечення також не використовують РРО, у разі проведення розрахунків у безготівковій формі  (лист ДФСУ від 17.08.2016 р. № 17922/6/99-99-14-05-01-15 та ІПК від 14.09.2017 р. № 1961/6/99-99-14-05-01-15/ІПК).

Платники єдиного податку 2 та 3 груп можуть займатись продажем  без РРО до 1 млн грн доходу протягом календарного року п. 6 ст. Закону України “Про застосування РРО”.

Але виключенням є ФОПи, що займаються продажем технічно складними побутовими товарами з переліку постанови КМУ №231Мова йде про побутову техніку, комп’ютери, іграшки на радіокеруванні та інші.

 

3. Покупець проводить оплату через інтернет-банкінг

У випадку коли ФОП отримує оплату на підприємницький рахунок, це безготівковий розрахунок. А виключно безготівкові розрахунки проводятся без РРО.

Але на цей рахунок думки у податківців періодично змінюються і про це не варто забувати:

  • Якщо рахунок на оплату створений на сайті і покупець сплатив його через банк, РРО не використовують (індивідуальна податкова від 28.03.2019 г. № 1303/ІПК/26-15-14-09-01-15)
  • Але є ще інша думка: якщо покупець сплачує через інтернет-банкінг (п. 1.32 ст. 1 ЗУ № 2346) продавець зобов’язаний видати чек РРО, оформити гарантійний талон при передачі товару(послуги).

Тобто, при сплаті через інтернет-банкінг рахунку застосовують РРО, а чек надають клієнту разом з товаром (ІПК від 28.03.2019 р. № 1303/ІПК/26-15-14-09-01-15).

 

4. Позиція податківців з приводу використання РРО

ДПС вважає що використовувати РРО потрібно, якщо оплати інтернет-магазин приймає платіжними картами через Інтернет- еквайринг, а покупцю разом з замовленням надати фіскальний чек.  (ІПК від 01.04.2019 р. № 1368/6/99-99-14-05-01-15/ІПК, від 29.05.2019 р. № 2449/6/99-99-14-05-01-15/ІПК).

Інтернет еквайринг – це сервіс-посередник, до якого приєднується ФОП: LiqРау, Fondy, Wayforpay та інші.  Дані сервіси надають послуги онлайн-еквайринга., або підписують договір з банком-еквайром.

Чек РРО видають виходячи з банківської виписки по рахунку при відправленні товару покупцеві, але не пізніше. Доставити товар покупцеві можна будь-яким способом: кур'ером, поштою, транспортною компанією. Якщо ж товар йде з гарантією, то гарантійних талон передається клієнту разом з чеком.

 

5. Оплата через ПТКС за допомогою карти

По суті, це термінал, через який клієнт вносить оплату (п. 1.32 ЗУ № 2346).

Якщо клієнт сплачує через термінал, який належить ФОП, застосовується РРО. Тобто, пристрій має бути фіскалізованим та включеним в Держреєстр РРО (ст. 3 ЗУ «Про РРО», ІПК ДФС від 04.01.2019 р. № 31/С/99-99-13-01-02-14/ІПК).

В чеках які видає пристрій при прийманні карток, має бути вказана форма оплати – безготівковий розрахунок. 

Якщо ж розрахунок проводиться через термінал банку, то дана операція не є розрахунковою і через РРО її проводити не потрібно. (ІПК від 09.08.2019 р. № 3743/6/99-99-14-05-01-15/ІПК)

 

6. Поговоримо про доставку кур’єром

Він може бути оформленим в штат працівником, або ФОП може використати послуги кур’єрських служб.

1)Якщо товар вже оплачений, то з товаром передається вже роздрукований раніше чек РРО, разом з гарантійним талоном (за потребою). ((ІПК від 26.05.2017 р. № 387/ІПК/20-40-14-10-17, консультація в ЗІР, підкатегорія 109.02).

 Порядок дій ідентичний і при роботі з вашим кур’єром, і при роботі з кур’єрською службою.

2)Щодо оплати в момент доставки. В цьому випадку чек РРО видає кур’єр в момент сплати, але РРО має бути зареєстрований на авто, яке використовується в доставці. 

3) Про оплату в момент отримання замовлення залученому кур’єру (готівка, або карта через термінал) Тут кур’єр видає чек РРО. Пристрій має бути зареєстрований на кур’єрську службу, а не інтернет-магазин (лист ДФС від 01.10.2015 р № 20887/6/99-99-22-07-03-15). Продавець додає до замовлення видаткову накладну та, за необхідності, гарантійний талон.

Сторонній кур’єр – це фінансовий посередник: отримує кошти від покупця і передає їх продавцю. Таке перерахування є безготівковим розрахунком, при якому продавцю використовувати РРО не потрібно.

 

7. Оплата через посередника

1) У випадку коли право власності на товар переходить посереднику, при відвантаженні товару розрахунки будуть вважатись безготівковими і РРО не потрібен.

2) Якщо ж право власності не переходить посереднику, то він займається лише доставкою вже сплачених замовлень. А продавець має передати чек разом з замовленням.

3) Щодо сплати післяплатою (накладеним платежем)

Товар може бути оплачений готівкою або карткою.  в момент оплати товару кур’єр посередник видає чек РРО (пристрій має бути зареєстрований на авто, яке використовується для доставки)(ІПК від 28.03.2019 р. № 1303/ІПК/26-15-14-09-01-15, лист ДФС від 01.10.2015 р. № 20887/6/99-99-22-07-03-15).

 

8. Про доставку поштою, або транспортною компанією

Досить часто інтернет-магазини надсилаються товари Укрпоштою, Новою Поштою чи іншими службами.

1) Замовлення було попередньо оплачено карткою

Продавець додає до товару чек, роздрукований на підставі виписки банку. В чекові має бути вказано  “передплата товарів”, чи “погашення кредиту”(за відстроченим платежем). (консультація в ЗІР, підкатегорія 109.02)

2) Оплата післяплатою

Після того, як покупець отримує товар та оплачує товар, пошта відправляє кошти на рахунок продавця. Ви, як продавець додаєте до замовлення видаткову накладну та гарантійний талон (для продукції на гарантії). Документ що підтверджує оплату надає пошта (ІПК від 26.05.2017 р. № 387/ІПК/20-40-14-10-17).

 

9. Самовивіз

Якщо покупець знаходиться в місті продавця, перший може зробити замовлення на сайті та забрати його з офісу, складу магазину другого.

1) Якщо товар попередньо оплачений на сайті, продавець видає покупцю чек РРО при передачі товару. Чек роздруковується в момент проплати.

2) Якщо розрахунок відбувається при отриманні в готівковій чи безготівковій (термінал) формах, то РРО використовуємо при отриманні коштів.

 

10. Документи, що потрібно передавати покупцю

Продавець після отримання оплати за умовами електронного договору, має надати клієнту електронний документ, квитанцію, товарний або касовий чек з датою розрахунку. Таким чином підтверджується факт передачі коштів.(п. 3 ст. 13 ЗУ № 675)

Разом з товаром ви маєте надати:

  • документ, що підтверджує передачу права власності (товарний чек, накладну), у випадку коли Ви не користуєтесь РРО.
  • фіскальний касовий чек, якщо повинні використовувати РРО.(п. 2 ст. 3 ЗУ «Про РРО»).

Коли покупець хоче повернути товар, він має надати ці ж документи.

 

11. Досить розповсюджений сценарій коли покупця просить продавець перерахувати кошти на картку

1) Покупець оформляє замовлення, і йому на пошту приходить повідомлення з номером картки куди потрібно відправити кошти.

2) Продавець підключає на сайт  оплату Р2Р-платежів (наприклад LiqРау)

В цьому випадку еквайринг сплачує покупець. Це є незаконним і податкова розцінює такі дії як приховування доходів.

 

 

 

Автор: Михайло Яремчук, контент-спеціаліст ГК Інтелектуальний сервіс

#M.E.Doc #M.E.Docкупити #Медоконовлення #программамедок #медоконлайн #medok #медок#купитьпрограммумедок #сотаонлайнмедок #сотамедок #кеп  #придбатикеп #електроннийпідпис #ецп

Читайте також: