4 черв. 2020 р.
Оплата праці під час карантину: строки виплати заробітної плати та доплати за переліком посад

Трудові відносини
5 хв.
6341
Нагадаємо: державні гарантії та трудові відносини регулюються Конституцією України, Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП), іншими законами та нормативно-правовими актами України.
Згідно з ст. 94 КЗпП заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Читати також:
З 1 липня - мінімальна зарплата 5238 грн: нова законодавча ініціатива
Як нараховувати ЄСВ у разі встановлення неповного робочого часу?
Закон № 466: ТОП-10 для ФОП (єдиний податок, загальна система)
Верховний суд вкотре підтвердив, що рахунок — не первинний документ
Отримуйте всі актуальні новини на нашому каналі в Telegram або ж:
Ст. 115 КЗпП визначено, що зарплата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілки чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом).
Строки виплати встановлені не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16-ти календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, зарплата виплачується напередодні.
У свою чергу, заборгованість із виплати зарплати – сума своєчасно невиплаченої зарплати всім категоріям працівників. Це – штатні працівники, особи, які не перебувають в обліковому складі підприємства – сумісники і особти, що працюють за договорами, а також звільнені працівники. Заборгованою вважається сума, яка включає всі нарахування в грошовій і натуральній формі з фонду оплати праці, за винятком обов’язкових утримань, строк виплати якої минув до кінця місяця, у якому вона повинна бути виплачена. За порушення встановлених строків виплати зарплати більш як за один місяць передбачена фінансова, кримінальна та адміністративна відповідальність.
У разі затримки виплати зарплати рекомендуємо, по-перше, написати заяву на ім’я керівника про виплату заборгованої суми зарплати. Якщо безпосередні переговори з роботодавцем не призвели до результату та зарплату не виплачено, слід звернутися із заявою до профспілки про вирішення питання виплати заробітної плати. Наступний крок – це звернення до комісії по трудових спорах. Якщо комісія по трудових спорах не створена або працівник не погоджується з рішенням комісії, робітник має право звернутися до місцевого суду про примусове стягнення заборгованості із виплати зарплати.
На будь-якому етапі працівник має можливість звернутися до Держпраці або її терорганів із скаргою на дії роботодавця. Таке звернення є підставою для здійснення позапланового заходу контролю за дотриманням законодавства про працю.
Про це повідомило ГУ Держпраці у Запорізькій області.
Отже, ніяких виключних строків виплати зарплати на карантині не передбачено.
Перегляньте також запис нашого вебінару "ISpro 2020: оплата праці в умовах особливого режиму":
Додаткові доплати до зарплати у зв’язку з коронавірусом, перелік посад
Додаткові, до встановлених законодавством, доплати до зарплати працівникам сфери соцзахисту населення, які безпосередньо надають соціальні послуги за місцем проживання/перебування отримувача соціальних послуг (вдома), визначено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» від 30.03.2020 р. № 540-ІХ.
Крім того, постановою КМУ від 29.04.2020 р. № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі – Постанова № 375) встановлено доплату працівникам надавачів соцпослуг державного/комунального сектору, які безпосередньо їх надають за місцем проживання/перебування їх отримувачів (вдома), у граничному розмірі до 100% зарплати.
На виконання п. 4 Постанови № 375 наказом Мінсоцполітики від 22.05.2020 р. № 321 затверджено відповідний перелік посад працівників надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору.
Отже, тепер доплату у розмірі до 100% заробітної плати зможуть отримати:
- Педагог соціальний / фахівець із соціальної роботи;
- Фахівець із соціальної допомоги вдома;
- Соціальний працівник;
- Соціальний робітник;
- Фахівець з фізичної реабілітації;
- Практичний психолог / психолог.
Персональний перелік працівників, яким встановлюється відповідна доплата, визначається керівником закладу, установи сфери соцзахисту. Доплата здійснюється за рахунок та в межах видатків місцевих бюджетів, передбачених за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів.
Нагадуємо, що до цього часу у роботодавця також була можливість надавати фінансову підтримку працівникам соцсфери. Так, згідно з спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 р. № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення» працівникам можуть встановлюватися граничні надбавки у розмірі 50% посадового окладу (ставки заробітної плати, тарифної ставки) за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання), за складність, напруженість у роботі. Крім того, працівникам можна встановлювати доплати у розмірі до 50% посадового окладу (тарифної ставки) за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт.
Про це повідомило Мінсоцполітики.
За матеріалами medoc.ua, Мінсоцполітики та ГУ Держпраці у Запорізькій області
Редактор: Ковальова Альона, контент-спеціаліст ГК Інтелектуальний сервіс
Долучайтесь до нас в Instagram, facebook та Telegram на Вас чекають:
Читайте також:
- 4 років тому...
Відпустка по догляду за дитиною. Роз'яснення Верховного Суду
Верховний Суд роз'яснив порядок оформлення відпустки по догляду за дитиною та назвав обов'язкову умову для його отримання - 3 років тому...
Трудові книжки: рекомендації роботодавцям
З 10 червня в Україні змінили правила обліку трудової діяльності працівника - 4 років тому...
Про обмеження відрахувань із зарплати
У разі відрахування із зарплати за кількома виконавчими документами за працівником повинно бути збережено 50% заробітку - 5 років тому...
Яку підставу зазначити в заяві/наказі на безоплатну відпустку під час карантину?
Держпраці радить: якщо йдеться про відпустку за власний рахунок на час карантину, в заяві (а отже, і в наказі) зазначати «у зв'язку із запровадженням карантину», а також робити посилання на постанову КМУ, за якою вводиться карантин - 4 років тому...
Коли е-лікарняні стають підставою для призначення допомоги
Фонд соціального страхування надали роз'яснення щодо термінів призначення матеріального забезпечення у зв'язку з хворобою - 6 років тому...
Коригування відпускних та матеріальна допомога на оздоровлення
Можливість коригування середнього заробітку - 5 років тому...
Чи має право роботодавець розірвати трудовий договір з працівником, який хворіє тривалий час?
Відповідно до п.5 ч.1 ст.40 КЗпП: «Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку нез'явлення на роботу протягом бiльш як чотирьох мiсяцiв пiдряд внаслiдок тимчасової непрацездатностi, не рахуючи вiдпустки по вагiтностi i родах, якщо законодавством не встановлений тривалiший строк збереження мiсця роботи (посади) при певному захворюваннi - 5 років тому...
Бюджетникам підвищено розміри заробітку
Посадові оклади фіксуються у штатному розписі, і держорганам різного рівня, до сфери управління яких належать відповідні бюджетні заклади, установи, організації, слід якнайшвидше погодити такі змінені штатні розписи - 4 років тому...
Підтвердження трудового стажу без трудової книжки
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній буде відповідати Закону №1217-IX - 5 років тому...
КЗпП хочуть переписати заради збільшення кількості святкових днів
Надання державного статусу окремим релігійним святам