28 груд. 2020 р.
Мінімальна оплата праці в 2021 році
Законодавчі зміни
5 хв.
13957
Ключові слова: перелік витрат, доплати, надбавки, середній заробіток, відпустки
Розмір мінімальної зарплати у 2021 році становитиме:
- у місячному розмірі: з 1 січня — 6000 гривень, з 1 грудня — 6500 гривень;
- у погодинному розмірі: з 1 січня — 36,11 гривні, з 1 грудня — 39,12 гривні.
Також у 2021 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становитиме: з 1 січня - 2270 гривень, з 1 липня - 2379 гривень, з 1 грудня - 2481 гривня.
Зараз ми проаналізуємо застосування такого поняття як «мінімальна зарплата» працівника (наприклад, у разі неповного робочого дня або щодо сумісників), та розкажемо, які ще виплати, крім окладу (тарифної ставки), вважаються «мінімальними гарантіями з оплати праці».
Читати також:
До кінця січня можуть з'явитися нові бюджетні рахунки
Змінено Положення про реєстрацію платників ПДВ
Хто з ФОП-«єдинників» має вести товарний облік?
Отримуйте всі актуальні новини на нашому каналі в Telegram, а також звертайтесь з будь-якими питаннями до нашого Intelserv консультанта через Telegram або Messenger!
Правило №1
Частиною другою ст. 3-1 Закону про оплату праці визначено вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру.
Отже, при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються:
- доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт,
- премії до святкових і ювілейних дат.
Особливу увагу зверніть на доплати за роботу у несприятливих умовах чи в умовах підвищеного ризику для здоров’я, адже негативні фактори можуть бути різноманітними. Наприклад, до них можуть належати встановлені доплати за:
- роботу у важких і шкідливих та особливо важких і особливо шкідливих умовах праці, які виплачуються за результатами атестації робочих місць;
- використання дезинфікуючих засобів та прибирання туалетів;
- роботу у зоні відчуження тощо.
І вони мають виплачуватися понад розмір мінімальної заробітної плати.
Всі інші складові заробітної плати, які не перелічені в ч. 2 ст. 3-1 Закону про оплату праці, мають враховуватися до мінімальної заробітної плати.
Правило №2
На жаль, не існує зручного зведеного переліку виплат, які враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Пояснити це просто: виплати, які належатимуть до зарплати працівника, встановлюються сторонами трудового договору (тобто роботодавцем і працівником) самостійно.
Тому тут треба йти від зворотного: ті виплати, які не враховуються, ми вже навели у Правилі №1. Відповідно всі решта складових зарплати працівника – враховуються!
Звісно, до них належить зарплата за відпрацьований час або виконана норма виробітку. Також до них точно належать:
- підвищення посадових окладів працівників за роботу в установах і організаціях, розташованих на території населених пунктів, яким надано статус гірських, за роботу в певних типах закладів, підрозділах та посадах, робота в яких дає право на підвищення посадових окладів на 15% у зв’язку зі шкідливими та важкими умовами праці,
- доплати за роботу у вечірній час,
- доплати за суміщення професій (посад),
- доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника,
- доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт, інтенсивність праці,
- доплати за керівництво бригадою,
- доплати за наставництво,
- доплати за ненормований час,
- доплати за економію матеріалів та ресурсів (зокрема, водіям за економію пального),
- доплати за допуск до державної/комерційної таємниці,
- доплати за науковий ступінь;
- надбавки за класність водіям легкових автомобілів,
- надбавки за виконання особливої роботи на термін її виконання,
- надбавки за високі досягнення в праці,
- надбавки за знання/використання у роботі іноземних мов,
- надбавки за вислугу років і безперервний час роботи,
- надбавки за почесні та спортивні звання,
- надбавки за особливі умови роботи бібліотечним працівникам,
- надбавки за ранг державного службовця,
- надбавки за престижність педагогічної роботи;
- підвищена оплата за роботу у святкові та неробочі дні;
- всі види премій, крім перелічених в ч. 2 ст. 3-1 Закону про оплату праці;
- сума індексації, визначена відповідно до п. 5 Порядку №1078.
Правило №3
Для виконання мінімальних гарантій з оплати праці роботодавець спочатку нараховує зарплату працівника, виходячи з окладу (тарифної ставки, відрядної розцінки тощо), доплат та надбавок, встановлених працівнику, проводить індексацію такої зарплати, і тільки після цього порівнює таку нараховану зарплату з розміром мінімальної зарплати.
За потреби роботодавець робить доплату до мінімального розміру зарплати.
У листі від 17.02.2017 р. №391/0/101-17/282 фахівці Мінсоцполітики пишуть про цю процедуру так: працівнику мають нарахувати всі складові його заробітної плати. При цьому (хоч вони і нараховані) не беруться до уваги ті виплати, які не враховуються (див. Правило №1). Якщо отримана в результаті нарахована заробітна плата менша розміру мінімальної заробітної плати, має бути проведена доплата до її рівня.
При цьому слід пам’ятати про спеціальні правила, які діють для тих працівників, які місячну норму праці не виконують. Про це – у наступному правилі.
Правило №4
Якщо працівник не виконує місячну норму праці, мінімальний розмір оплати його праці виконується пропорційно до виконаної норми праці.
Це прямо передбачено ч. 5 ст. 3-1 Закону про оплату праці, і коментарі тут не потрібні. Єдине, про що слід нагадати: це правило працює і тоді, коли працівник був прийнятий на роботу або звільнений в середині місяця.
Якщо:
- працівник був прийнятий на роботу не з першого робочого дня місяця,
- працює на умовах неповного робочого часу (наприклад, сумісник),
- протягом місяця перебував у відпустці чи на лікарняному,
- заробітна плата нараховується пропорційно виконаній нормі праці та може бути меншою за розмір мінімальної заробітної плати.
Зверніть увагу! Якщо працівнику встановлено погодинну оплату праці, це правило діє інакше.
Погодинну ставку для посади працівника слід встановлювати не нижче за розмір мінімальної зарплати у погодинному розміру. Тобто тут мінімум, який слід виконувати, не 6000 гривень за місяць, а 36,11 гривен за годину.
Правило №5
Будь-які суми середнього заробітку не враховуються до заробітної плати для забезпечення її мінімального рівня.
Це стосується сум середнього заробітку, які зберігаються за працівниками за час відпусток, виконання державних або громадських обов'язків, підвищення кваліфікації, тимчасової непрацездатності.
Це також стосується:
- сум матеріальної допомоги, яка виплачується у розмірі середньої заробітної плати,
- вихідної допомоги,
- компенсації за невикористані відпустки.
Адже ці виплати не є заробітною платою працівника, яку роботодавець виплачує йому за виконану роботу. Це виплати, які розраховуються згідно з положеннями Порядку №100 та Порядку №1266.
Зверніть увагу! При застосуванні цього правила є один виняток – службове відрядження.
Згідно зі ст. 121 КЗпП працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку. Тому:
- якщо денна зарплата, розрахована виходячи з окладу (тарифної ставки) працівника, більша або дорівнює середньоденному заробітку, то оплата праці під час відрядження відбувається виходячи з такої денної зарплати. В цьому випадку така зарплата враховується для застосування мінімальної зарплати – так, як це зазначено у правилах третьому та четвертому;
- якщо ж середньоденний заробіток вищий, то оплата відрядження відбувається, виходячи з такого середньоденного заробітку. І ось в цьому випадку працює правило п’яте (зарплата за час відрядження не враховується для застосування мінімальної зарплати).
Джерело: Дебет-Кредит
#M.E.Doc #M.E.Docкупити #Медоконовлення #программамедок #медоконлайн #medok #медок #купитьпрограммумедок #сотаонлайнмедок #сотамедок #кеп #придбатикеп #електроннийпідпис #ецп
Читайте також:
- 8 місяців тому...
Інструмент для моніторингу та аналізу законодавства з оподаткування та бухгалтерського обліку | LIGA360 для бухгалтера
Пропонуємо рішення для спрощення пошуку, аналізу та систематизації важливої інформації для бухгалтера. - 2 місяці тому...
Важливі зміни у податковому законодавстві України 2024
У липні Кабінет Міністрів України подав законопроєкт із змінами до держбюджету та Податкового кодексу, метою якого було збільшення надходжень до державного бюджету. - Рік тому...
Впровадження проєкту е-ТТН
Міністерство цифрової трансформації та USAID / UK aid проєкту “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS” у партнерстві з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури й за участі ГО “Інститут аналітики та адвокації”, яка на період реалізації проєкту є адміністратором системи е-ТТН поновили впровадження проєкту е-ТТН. - 3 років тому...
Керівників планують штрафувати за ненадання даних про відокремлені підрозділи
У ВРУ запропонували законопроєкт, що встановить адміністративний штраф у розмірі від 5100 до 8500 грн для керівників підприємств за неподання відомостей до ЄДР про відокремлені підрозділи - 5 років тому...
Зміни у Порядку обліку платників ЄСВ
ДФС оприлюднила проект наказу Мінфіну про зміни у порядку обліку платників ЄСВ - 6 років тому...
З 1 квітня оновлено довідники податкових пільг!
- 5 років тому...
ДПС знову підкоригувала план-графік перевірок на 2019 рік
Оновлено ІІІ розділ плану-графіку перевірок на 2019 рік - 4 років тому...
Законом № 466 вдвічі збільшено штрафи за порушення подання ф. № 1ДФ
З 23.05.2020 р. Законом України від 16.01.2020 р. № 466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» внесено зміни до ПКУ в частині відповідальності за порушення платником податків порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків - 6 років тому...
Увага, зміни: Порядок державної реєстрації юридичних осіб, ФОП та громадських формувань
Уточнено особливості проведення державної реєстрації за заявами в електронній формі - 6 років тому...
Робота банківської системи у 2019 році