19 бер. 2020 р.
Кого звільнили від сплати ЄСВ за березень та квітень 2020 року
ЄСВ
5 хв.
8206
Тимчасово, за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року звільняють від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за себе самозайнятих осіб.
Із 18.03.2020 р. діють зміни законів України, котрі мають підтримати платників податків на період заходів, що спрямовані на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19). Йдеться про Закон України від 17.03.2020 р. № 533-IX (далі - Закон № 533). Серед його положень - зміни до Прикінцевих та перехідних положень Закону про ЄСВ. Проаналізуємо їх.
Читайте також:
Податкова реформа. Президент підписав Закон №1209-1 щодо змін у адмініструванні ЄСВ
Як перенести ПЗ M.E.Doc "додому" та працювати бухгалтеру віддалено? Досвід нашої бухгалтерії
Електронний документообіг - це законно!
Важливо! Офіційна заява "Інтелектуального сервісу" щодо Covid-19
Як діятиме звільнення від сплати ЄСВ для самозайнятих осіб
Тимчасово, за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року звільняють від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за себе:
- фізичні особи - підприємці, в т. ч. спрощенці;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.
Зважайте, що до таких періодів та для таких осіб не застосовують вимогу про сплату мінімального страхового внеску, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу. Тобто, призупинили на вказаний період дію абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ.
Закон № 533 не передбачає, аби самозайняті особи відмічали десь у звітності з ЄСВ або ж подавали заяви, щоб скористатися правом на тимчасове звільнення від нарахування та сплати ЄСВ.
Звісно, таким особам залишили право за власним рішенням нарахувати, обчислити та сплатити ЄСВ за періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року в загальному порядку. Але тоді інформацію про сплачені суми ЄСВ зазначають у звітності з ЄСВ за звітний період.
Тож ті, хто скористаються звільнення від нарахування та сплати ЄСВ за березень-квітень 2020 року, у формі №Д5 не показують суму доходу та суму ЄСВ. Інакше під час декларування доходу та сум ЄСВ у звітності доведеться сплатити ЄСВ.
Якщо ж скористалися звільненням від нарахування та сплати ЄСВ, тоді за підсумками І кварталу 2020 року можете сплатити ЄСВ лише за січень-лютий 2020 року, який складе за умови сплати мінімального внеску: 1039,06 грн х 2 місяці = 2078,12 грн.
Нагадаємо, що самозайняті особи сплачують ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачують ЄСВ (пп. 2 п. 4, пп. 2 п. 5, пп. 2 п. 6 і п. 11 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449). Тож ЄСВ за І квартал 2020 року треба сплатити до 20 квітня.
Чи зарахують у страховий стаж місяці, за які звільнили від сплати ЄСВ
Самозайнятим особам, яких звільнили від нарахування та сплати СЄВ за березень та квітень 2020 року, такі періоди включать до страхового стажу для призначення пенсії та вважатимуть, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного законодавством для кожного з таких періодів. Відповідну норму внесли до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
Проте аналогічного не можна сказати про страховий стаж для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності (лікарняних та декретних). Адже змін до Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 р. № 1105-XIV не внесли.
Читайте також:
Особливості видачі лікарняного під час COVID-19: роз’яснення від ФСС
Які штрафні санкції та перевірки скасували на березень та квітень 2020 року
Тимчасово штрафні санкції (визначені ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ) не застосовуються за такі порушення, вчинені у періоди з 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року:
- несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) ЄСВ;
- неповна сплата або несвоєчасна сплата суми ЄСВ одночасно з видачею сум виплат, на які нараховують ЄСВ (авансових платежів);
- несвоєчасне подання звітності з ЄСВ до податкових органів. При цьому не застосовують штраф як за повторне порушення, пов'язане із несвоєчасне подання звітності з ЄСВ, яке мало місце у вказаний період.
Також упродовж періодів із 1 по 31 березня та з 1 по 30 квітня 2020 року платникам ЄСВ не нараховують пеню, а вже нараховану пеню за ці періоди спишуть.
На період із 18 березня по 18 травня 2020 року діятиме мораторій на документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.
Перелічені послаблення щодо штрафів, пені та перевірок діють для усіх платників ЄСВ, як роботодавців, так і самозайнятих осіб.
Проте зважайте, що не скасований обов'язок сплати ЄСВ під час надання до банків платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати зарплати, який передбачений ч. 2 ст. 24 Закону про ЄСВ.
Однак виходить, що ті платники ЄСВ, котрі сплачують ЄСВ, нарахований за лютий 2020 року, не пізніше 20 березня, можуть без штрафів та пені почекати зі сплатою ЄСВ до кінця місяця. Адже порушення буде вчинене в період із 1 по 31 березня, коли діятиме тимчасова заборона на штрафи та пеню.
Чи звільнили роботодавців від нарахування ЄСВ на зарплату працівників
На жаль, така норма відсутня в Законі № 533. Ба більше, якщо у зв'язку з простоєм або відпусткою без збереження зарплати у період із 12 по 31 березня сума нарахованої заплати в цілому за березень 2020 року складе менше мінімальної зарплати, то доведеться донарахувати ЄСВ до суми мінімального страхового внеску як того вимагає ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (не стосується місця роботи за сумісництвом).
Дізнайтесь також: «M.E.Doc.Зарплата»: Корисні поради для ефективної роботи
Микола Кирильчук, провідний бухгалтер-експерт порталу "Бухгалтер.UA"
За матеріалом: Бухгалтер.UA
Редактор: Ковальова Альона, контент-спеціаліст ГК Інтелектуальний сервіс
Долучайтесь до нас в Instagram , Telegram та facebook, на Вас чекають:
Читайте також:
- 3 років тому...
Праця домашніх працівників. Запропоновано альтернативний законопроєкт
Пропонується звільнити роботодавців від сплати ЄСВ за домашніх працівників - 4 років тому...
Кому з роботодавців доведеться платити ЄСВ більше на 7% і 15%
Зміна механізмів фінансування виплати пенсії за віком, що призначаються для людей, які працюють на шкідливих і важких роботах — один із напрямів пенсійної реформи - 4 років тому...
31 серпня – останній день подання заяви на списання боргу з ЄСВ для «сплячих» ФОПів
Для списання недоїмки з ЄСВ «сплячі» ФОПи мають подати заяву до 31 серпня включно - 4 років тому...
Надміру сплатили ЄСВ: яка доля цих перерахувань?
Надміру сплачені суми ЄСВ зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам - 4 років тому...
Затверджено порядок відкриття єдиного рахунку для сплати податків та ЄСВ
Єдиний рахунок для сплати податків та ЄСВ буде належати до небюджетних рахунків - 4 років тому...
19 жовтня – останній день сплати ЄСВ для ФОПів
За ІІІ квартал 2020 року мінімальна сума ЄСВ до сплати буде становити 3178,12 грн, оскільки з вересня розмір мінімальної зарплати зріс до 5000 грн - 4 років тому...
Як ФОПу заповнити річний звіт за місяці звільнення від ЄСВ
Як заповнити показники граф 3 та 4 таблиці 1 Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого ЄВ (Форма № Д5 (річна)) платниками, звільненими від нарахування, обчислення та сплати ЄВ - 4 років тому...
«Сплячі» ФОПи та списання нарахованого ЄСВ: перше офіційне роз'яснення ДПС
Податківці в «ЗІР» навели порядок списання нарахованого ЄСВ сплячим ФОПам, але так і не визначилися з датою, коли вже можна стартувати з написанням заяви для цього - 5 років тому...
Прийнято Закон! ФОП-"загальники" можуть не сплачувати ЄСВ за місяці неотримання доходу
Вчора, на позачерговому засідані Ради, у другому читані прийнято проект Закону №2166 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо усунення дискримінації за колом платників)" - 5 років тому...
COVID-19: на час карантину змінено порядок сплати ЄСВ для ФОП, самозайнятих осіб та членів ФГ
Закон України № 533 вносить низку змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»