Оцініть переваги онлайн-звітності та електронного документообміну від 26 грн на місяць!

Чи можна звільняти працівників під час карантину: Держпраці

Чи можна звільняти працівників під час карантину: Держпраці 06-04-2020

Під час звільнення працівників на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП, аби таке звільнення було законним і не порушувало трудові гарантії, воно повинно відповідати наступним вимогам:

1. У разі наявності профспілки. Повідомити первинну профспілкову організацію про заплановане скорочення чисельності або штату працівників. Якщо планується звільнення, роботодавець повинен завчасно, але не пізніше ніж за три місяці (!) до намічуваних звільнень надати профспілковим організаціям інформацію щодо цих заходів (ч. 3 ст. 22 Закону про профспілки).


Читайте також: 

Перелік дозволених видів діяльності під час карантину ОНОВЛЕНО

Уряд розширив дозволені види діяльності в умовах надзвичайної ситуації в країні

«Карантинні» новації: що з ЄСВ

Збільшення лімітів для ФОП та звільнення від ведення книги обліку доходів!

Для бізнесу відмінили плату за оренду на час карантину

Нововведення для бізнесу в період COVID19. Які нюанси треба знати?


2. Видати наказ про скорочення чисельності або штату працівників. Наказ повинен бути обгрунтованим у частині підстав скорочення чисельності або штату працівників. Також у ньому мають бути зазначено перелік посад, кількість та категорії працівників, які будуть виключені із штатного розпису.

3. У разі наявності профспілки. Отримати згоду профспілки на розірвання трудового договору з конкретним працівником.

4. Попередити працівників про наступне звільнення, запропонувати переведення на іншу роботу.

По-перше, працівника необхідно персонально попередити не пізніше ніж за два місяці до запланованого звільнення (ч. 1 ст. 49-2 КЗпП). Форма попередження не встановлена, але але доцільно таке попередження робити у письмовій формі під підпис працівника.

По-друге, одночасно з попередженням роботодавець зобов'язаний запропонувати працівнику вакансії, які були на день попередження про звільнення, а також вакансії, які з'являються протягом 2 місяців і які відповідають його професії та кваліфікації (рівнозначні нинішній посаді або нижчі). Тільки, якщо неможливо перевести працівників за його згодою на іншу посаду - звільнення є допустимим.

По-третє, певні категорії працівників не можуть бути звільнені на підставі скорочення.

5. Якщо звільнення є масовим. Поінформувати службу зайнятості. Якщо звільнення на підставі скорочення є масовим, то роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі поінформувати орган державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників за два місяці до вивільнення (ст. 48, п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону про зайнятість).

6. Видати наказ про звільнення.

7. Внести запис до трудової книжки.

8. Видати копію наказу і трудову книжку працівнику, провівши з ним розрахунок.

Варто зазначити, що якщо звільнення відбувається на підставі скорочення, то працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).

Якщо ж вимог законодавства не буде дотримано, таке звільнення може бути оскаржено до суду і є вірогідність того, що працівник буде поновлений на роботі, а роботодавець - зобов'язаний здійснити оплату вимушеного простою.

Тому, відповідаючи на питання, чи є скорочення можливим під час пандемії, відповідь буде ствердною виключно у разі, якщо заходи карантину будуть продовжуватись. Прискореного варіанту скорочення немає і працівника неможливо звільнити з дотриманням вимог законодавства про працю.

Джерело: dn.dsp.gov.ua та uteka.ua

 

Редактор: Ковальова Альона, контент-спеціаліст ГК Інтелектуальний сервіс

Долучайтесь до нас в Instagramfacebook та Telegram на Вас чекають:

  • корисні лайфхакиenlightened
  • актуальні новиниyes
  • та розважальна рубрикаlaugh


Поділитися статтею з друзями!


Популярні cтатті